Doğum Sonrası Yogası Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şeyi Anlatıyoruz!

Yeni bir bebek sahibi olmak özellikle annelerin hayatını kökten değiştiriyor. Annelerin vücutlarında ve ruhlarında olan değişimleri onarabilmesi için yoga öneriliyor. Doğum ve doğum sonrası yogası hakkında merak ettikleriniz için içeriğe buyurun!

Yoga, kadınların her ay yaşadıkları değişimlerde yol gösterici. Bu süreçte kadınlara destek olan yoga, hormonların dengelenmesine yardımcı oluyor.

Kadınların hayat boyu yaşadıkları değişim yogayla destekleniyor.

Kadınların bedenini, zihnini, duygularını hamileliğe ve doğurganlığa hazırlamak için yoga kullanılabiliyor.

Doğurganlık yogasında meditasyon yapılıyor. Bu meditasyonlarla kadın rahminin beden ile bağlantıya geçmesine aracı olunuyor.

Araştırmalarda yapılan meditasyonların doğurganlık üzerinde faydalı olduğu görülmüş.

Doğurganlık yogasında rahme karşı olarak değil, rahimle birlikte hareket edilerek kadınlara destek veriliyor. Bu yaklaşımla yogada maksimum verim de sağlanmış oluyor.

Doğum sonrası yoga, boşluğa düşen annenin desteklenmesi amacı taşıyor.

Anneden tüm ilginin bebeğe kayması anneyi bir boşluğa düşürüyor. Bu dönemde anne fiziksel bir boşluğa düşüyor. Toparlanmak isterken ise zihinsel olarak da yıpranıyor.

Doğum sonrası yoganın asıl amacı anneye ruhsal ve fiziksel destek olmak. Bu destek sayesinde anne çok daha hızlı toparlanabiliyor.

Bu süreçte annenin bebeğiyle bağı daha da güçleniyor.

Doğumla birlikte annenin vücudunda hem fiziksel hem duygusal değişiklikler meydana geliyor. Bu değişiklikler sonrası annenin duygusal olarak daha yoğun hissetmesi normal.

Doğum sonrası yoga, annenin doğumdan sonra rahatlamasını sağlayan bir yoga çeşidi. Annenin vücudunundaki tüm dokuları eski haline döndürmeye yardımcı olan doğum yogası annenin zihnini de iyileştirmeye yardımıcı oluyor.

Doğum sonrası yoga derslerine katılmanın birçok faydası bulunuyor.

  • Hamilelik boyunca omurga çok zorlanıyor. Doğum sonrası yoga ile omurganın yeniden hizalanmasını sağlamak mümkün.

  • Sürekli bebeği taşımak anne için fiziksel olarak çok yorucu olabilir. Doğum sonrası yoga, karın kaslarını güçlendirerek anneye yardımcı oluyor.

Sırt ağrıları da yeni annelerde çok görülebiliyor. Yoga, annelerin sırtlarını güçlendirerek ağrıların azalmasını da sağlıyor.

Doğum sırasında annelerin derin kasları ayrılabiliyor. Yoga sayesinde bu kasların düzelmesi mümkün.

Bebeğin taşınıp emzirilmesi sürecinde annelerin omuzları da çok yoruluyor. Doğum sonrası yoga dersleri sayesinde bu ağrılar son buluyor.

Yoga aynı zamanda emzirmeyi kolaylaştırırken doğum sonrası vücudun iyileşmesine de yardımcı oluyor.

Hem hamilelik hem doğum annenin vücudundaki hormonların karıştığı süreçler. Doğum sonrası yoga bu konuda da annelere yardımcı oluyor.

Annenin gevşemesini sağlayan yoga, hormanal dengenin tekrar sağlanması için faydalı oluyor.

Doğum sonrası yoganın anneler üzerindeki en önemli etkilerinden biri de doğum sonrası depresyonunu ve anksiyetesini azaltmaya yardımcı olması.

Doğum sonrası yoganın anksiyeteyi ve doğum sonrası depresyonu azaltmaya yardımcı olduğu biliniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x