Dolarda 30 Lira Ufukta Göründü: BofA TL’de Değer Kaybının Hızlanacağını Öngörüyor

Dünyaca ünlü yatırım kurumu Bank of America (BofA) dolar/TL kurunda 2023 yıl son çeyreğinde olduğumuz bu günlerde 30 seviyesinin görüleceğini tahmin etti.

Kaynak: https://www.bloomberght.com/bofa-dan-…

BofA stratejistleri petrol fiyatlarındaki son dönemdeki yükselişin oynaklıkta da artışla net petrol ithalatçısı olan Doğu Avrupa, Orta Doğu ve Afrika (EEMEA) bölgesindeki ülkelerin para birimlerinde değer kaybına yol açacağını öngördü.

Banka, özellikle Türkiye, Polonya ve Macaristan para birimlerinde zayıflama beklediklerini açıkladı.

Analistlerin yayımladıkları notta TL’nin vadeli işlemlere paralel düzenli bir şekilde değer kaybına uğramasını beklediklerini belirtirken, 2023 son çeyreğinde Dolar/TL’nin 30 seviyesine ulaşmasını bekliyor.

Raporda, Polonya’da faiz indirimleri ve dolardaki güçlenmeyle zlotide de yılın geri kalanında düşüş beklerken, euro/zloti kurunun 2023 yılında 4,70’e, 2024’te de 4,80’e yükselmesini bekliyor.

Güney Afrika’da Randı için güçlenme bekleyen analistler, bölgede ilk faiz indirimi beklentisini de 2024 yılı ilk çeyreğinden ikinci çeyreğine öteledi. BofA stratejistleri dolar/rand kurunda 2023 son çeyrek beklentisini 18,50’ye çektiler.

TL’de dolar karşısında beklentilerini 2023 sonunda 30 seviyesi olarak açıklarken, 2024 ilk çeyrekte 32, ikinci çeyrekte 35 ve 2024 3. çeyrekte de 37 TL seviyesi öngördü.

BofA’nın notunda “TCMB’nin ilave faiz artışı baskısı ile karşılaşabileceği” de yazılırken, politika faizinde zirve beklentisi yüzde 45 oluyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x