Altın sahiplerine soğuk duş. Yalnızca 2 gününüz kaldı hazırlığa başlayın

Altın ve para piyasaları uzmanı İslam Memiş, emtia piyasalarında perşembe ve cuma günü önemli değişiklikler olacağını açıkladı.

Memiş, açıklanacak verilerle birlikte altın fiyatlarında sert dalgalanmalar yaşanacağını belirterek yatırımcılara “Hazırlıklı olun” uyarısında bulundu.

Mayıs ayını yatay bir seyirde tamamlayan altın yatırımcıları, yaz aylarında meydana gelecek gelişmelere odaklanmış durumda.

ABD Merkez Bankası’nın (Fed) faiz indirim kararlarını yılın son çeyreğine ertelemesiyle birlikte emtia piyasasında beklenen yükseliş gerçekleşmezken, altın için kritik verilerin açıklanacağı perşembe ve cuma günleri büyük önem taşıyor.

Kapalıçarşı piyasalarının uzman ismi İslam Memiş, bayram öncesinde piyasalarda büyük sürprizlerin yaşanmayacağını belirtirken, haftanın son iki işlem gününde açıklanacak verilerin altının yönünü belirlemede önemli rol oynayacağını ifade etti.

“YILIN İLK FAİZ İNDİRİMİ GELİYOR”

Perşembe günü Avrupa Merkez Bankası’nın faiz kararını açıklayacağını belirten İslam Memiş, gelişmiş ülkelerde ilk faiz indiriminin muhtemel olduğunu ifade etti.

Memiş, Avrupa Birliği’nin atacağı bu faiz indirim adımının diğer ülkeleri de etkileyebileceğini ve bu durumun orta ve uzun vadede altın fiyatlarına pozitif yansımalarının olacağını vurguladı.

Konuya ilişkin önemli uyarılarda bulunan Memiş, şu açıklamalarda bulundu:

Cuma günü ise tarım dışı istihdam verileri açıklanacak. Küresel piyasalar için oldukça önemli bir veri. Bu verinin ardından ABD Merkez Bankası (Fed) nasıl bir hamle yapar daha net konuşabileceğiz.

Ancak bu hafta genel olarak yatay ve sakin bir seyirle tamamlanacak. Türkiye genelinde, bayrama kadar bu şekilde gelişmeler yaşanacaktır.

“SADECE 2 GÜNÜNÜZ KALDI, HAZIRLIĞA BAŞLAYIN”

Ons altın şu anda 2348 dolar seviyesinde. Bu hafta 2300-2350 dolar aralığını izlemeye devam edeceğim. Eğer 2300’ün altına düşerse, 2280 gibi güçlü bir destek seviyesi mevcut.

Bana göre bu yılın son destek seviyesi olacaktır. Yıl içinde 2600 dolar hedefimiz halen geçerli.

Yılın son çeyreğinde, hem iç hem de dış gelişmelere bağlı olarak altın fiyatlarının artmaya devam edeceğini düşünüyorum.

Döviz kurları stabil olduğu için ons altının hareketi gram altını da etkiliyor. Gram altın şu anda 2415-2420 lira aralığında ve bu hafta 2400 lira destek olacak. Soru basit aslında: Altın alma zamanı geldi mi? Evet…

GÜMÜŞ VE ONS ALTIN DÜŞÜŞE GEÇTİ

Yüzde 50 alım yapmanın zamanı gelmişti, bayrama kadar geri kalan kısmıyla alım yaparak bu işi bitirmekte fayda var. Gümüşün ons ve gram fiyatlarında da düşüşler yaşandığını gözlemliyoruz.

Not: Haberde yer alan değerlendirmeler yatırım kapsamında değildir. Haberimizde kesinlikle yatırım tavsiyesi verilmemiştir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x